جستجو در وبلاگدر اين وبلاگ
در كل اينترنت

آرشیو موضوعی
پیوندهای روزانه
خوراک وبلاگ


با اضافه کردن خوراک ما به خبرخوان خود بدون مراجعه به وبلاگ از آخرین مطالب ما باخبر شوید.
امکانات جانبی

Powered By BLOGFA.COM


موضوع: ( گشت بهشت بلوچستان..! ) | تاريخ ارسال:

نوشته‌ی: حسین‌بر

شهر گشت سراوان بلوچستان - آکاایران

گشت در گُشت 

شهر گشت سراوان

گشت (gosht) یکی از شهر های بخش مرکزی شهرستان سراوان است که بین دوشهرستان خاش و سراوان واقع شده است. شهرگشت از نظر تاریخی قدمتی طولانی دارد. به طوری که گفته می شود عمر قبرستان قدیمی این روستا به دوران اشکانی و ساسانی می رسد. علاوه بر این شواهدی که باستان شناسان در کاوش های خود به دست آورده اند نشان می دهد که گشت محلی سر سبز و آباد بوده و در آن قنات و کاریزهای زیادی به چشم می خورده است. در حال حاضر هم دو قنات پر آب در این منطقه وجود دارد که این روستا را به دو بخش علیا و سفلی تقسیم می کند.

علاوه بر این، شهر گشت یکی از کانون های مهم معدن و کانی کوه سفید است و معادن گرانیت آن بین صنعت کاران به خوبی شناخته شده است.

 

اگر گذارتان به گشت افتاد می توانید از محصولات زراعی این روستا هم با خود سوغات بیاورید. بهترین محصولات کشاورزی گشت گندم، جو و ذرت است و در میان محصولات باغی آن هم خرما، انار، انگور، زردآلو و پرتغال از بقیه معروف ترند. اما مهمترین محصول این منطقه پیاز است که در فصل کاشت، اکثر زمین ها به کشت آن اختصاص داده می شود.

گشت در گُشت

علامه دهخدا گشت را بهشت معنی کرده است، شاید با توجه به این معنی، وجه تسمیه روستا به گشت وفور آب و سر سبزی آن در گذشته باشد. یا اینکه اصل آن کُشت و کشتار بوده و چون کُشت و کُشتار در زمان هلاکو خان مغول در این محل صورت گرفته به این نام معروف شده باشد و به مرور زمان به گُشت تغییر نام داده باشد. شاهد بر این امر کوهی است در جانب شمال که محل شهادت مجاهدان مدافع این روستا نامیده می شود و به کوه شهیدان معروف است.

در گشت قلعه ای باستانی را خواهید دید که از مقاومت مردم در برابر نیروهای انگلیسی به جا مانده و قدمتی ششصد ساله یا بیشتر دارد. اما مهم ترین ویژگی این روستا حوزه علمیه آن است که قدمتی بیش از هفتاد سال دارد و اولین حوزه علمیه بلوچستان به شمار می رود.

گشت در گُشت

پدیده ای طبیعی و کم نظیر هم در مرکز این روستا قرار دارد که خیلی ها آن را مهم ترین پدیده طبیعی بلوچستان می دانند. تپه ای نمکین مملو از املاح معدنی که آرام آرام از دل آب جوشیده و بر سطح زمین روان می شود. این تپه نمک به جا مانده از این آب است و در گذشته مورد احترام مردم قرار داشته است. مردم معتقد بودند که اگر پای دزد را در این آب فرو کنند در آن گیر می کند و برای رهایی از آن باید حیوانی قربانی کنند!

روستا نیوز، بیابانهای ایران

تاریخ کهن و تمدن عظیم آن را سنگ نگاره‌های پیش از تاریخ کوه‌های مَرزْمانیک (marzmanik)، بَندیک (bandik) و بُندران (bondaran) با قدمتی بیش از ۱۰ هزارسال، به تصویر می‌کشند.

قبرستان تاریخی و وسیع گُشت با وسعتی بیش از ۱ میلیون متر مربع، با قدمتی نزدیک به ۴ هزار سال و به گواهی باستان شناسان متعلّق به مرفّه ترین مردمان ایران زمین در آن زمان؛ نشان از تمدّنی بس عظیم در این شهر بلند آوازه دارد.

کارگاه سفالگری متعلق به ۴ هزار سال پیش:

قلعه ی ۶۰۰ ساله‌ی واقع بر بلندای مرکز شهر ، روایتگر رشادت‌ها و دلیرمردی‌های رادمردان این دیار است که ۹۰ سال قبل هنگام هجوم متجاوزان تا دندان مسلح انگلیس؛ مردانه در مقابل آنان ایستادند و خود را فدای خاک پاک میهن خویش نمودند.

در دل طبیعت سبز و چشم اندازهای درختان نخل استوارش، گلدسته‌های سپید ماندگارش خود نمایی کرده و خبر از مسجد جامع بسیار زیبا و حوزه علمیه‌ی آن می دهند که یادگار عالم و عارف بزرگ بلوچستان، علامه سیّد عبدالواحد شاه گُشتی (رحمه الله) بوده و با نزدیک به ۸۰ سال قدمت، قدیمی ترین مرکز علمی بلوچستان است.

کوه نمک واقع در نقطه میانی شهر گُشت ، از شاهکارهای خلقت و از جاذبه های منحصر بفرد استان است . نزدیک به ۱۰ متر ارتفاع داشته که از دل آن املاح آب نمک به آرامی خارج می شود و در مواقع زلزله نیز گاز حاصل از زلزله به همراه آب نمک به ارتفاع تقریبا ۳ تا ۴ متر فوران می‌کند.

وجود دو رشته قنات پرآب به طول تقریباً ۵ کیلومتر و قدمت ۱۴۰۰ ساله، از نعمت‌های خاص خداوند متعال به مردمان گُشت هستند و عمده‌ی محصولات کشاورزی آن خرما، گندم، ذرت، پیاز، گوجه و بادمجان‌اند.

مزارع و محصولات کشاورزی گشت:

گُشت از دیرباز کانون سوزن دوزی‌های بی بدیل بلوچی بوده و طرفداران بی‌شماری در همه‌ی استان داشته است و هم اکنون نیز سوزن دوزی آن از صنایع دستی پویای گُشت بوده که شاهکارهای دستان زنان هنرمند این دیار، عمدتاً در شهرهای شمالی استان چون خاش و زاهدان به فروش می‌رسند.

باغهای انار در مناطق عشایری و درخت گون:

گر ترینزونک از جاذبه‌های توریستی و رودخانه‌ی بندیک از مناطق گردشگری:

گُشت از نظر فرهنگی نیز سرآمد دوران بوده و اولین تحصیل‌کردگان استان فرزندان این سامان بوده‌اند و به گواهی سازمان یونسکو، مردم گُشت بالاترین ضریب هوشی دنیا را دارا هستند.

و در پایان اینکه علامه دهخدا در لغت نامه‌ی خویش نام قدیمی این شهر را “بهشت” آورده و طبق اسناد و مدارک تاریخی می‌توان گفت: به سبب فراوانی و وفور نعمت، سرسبزی و جنگل، آب و آبادانی و کِشت انواع و اقسام محصولات کشاورزی گُشت را بهشت بلوچستان می‌نامیدند.

نویسنده پست: h.hosseinbor


برچسب‌ها: تصاویری زیباازشهرگشت | جاذبه های گردشگری گشت
معرفی وبلاگ
نویسندگان
آرشیو مطالب